JustFit’te Aletli Pilates


Pilates, kendisi de çocukken romatizmal ateş, astım ve raşitizm gibi hastalıklar ve zayıf bir solunum sistemine sahip olmak sıkıntılarından mustarip olan Joseph Pilates tarafından kendi sağlığını iyileştirmek ve zihnini güçlendirmenin yollarını ararken geliştirilmiştir.

Pilates’in ilgilendiği alanlar arasında boks, eskrim, güreş, jimnastik, yoga ve zen meditasyonu vardı. 20. yüzyılın çalkantılı siyasi gündemi içinde 1. Genel Savaş sırasında İngiltere’de Lancaster yakınlarındaki bir tutsak kampında esir edildi ve o kampta kendisi gibi tutsak arkadaşlarına egzersizler yaptırarak onların yayılan bir grip salgınından etkilenmelerini engelleyince dikkatleri çekti ve kendisine o andan sonra kendi tekniklerini geliştirebileceği fırsatlar sunuldu. Emir üzerine bir hastanede çalışmaya başladı ve önleyici değil sağaltıcı Batı tıbbına alternatif tedavi yöntemleri anlamına gelen egzersizler geliştirdi. Özellikle, yatan hastaların hareketsizlikten kaynaklı kas kaybı, aeorobik kapasitede düşüş, zayıflamış bağışıklık sistemi gibi rahatsızlıklarını giderdi.


İşte her gün 30 hasta ile manuel ilgilenmenin kaybettirdiği zaman ve enerji, onda alet geliştirme fikri doğurdu ve böylece Joseph Pilates, geliştirdiği teknikleri uygulamaya elverir aletler icat etti. Universal Reformer, Wunda Chair, Cadillac, Ladder Barrel, Spine Corrector ve daha birçok buluş yaptı. Bu makineleri kendisi, müşterilerine özel tasarlayarak ortaya çıkardı. Daha sonra Amerika’da bulunduğu süre içerisinde sakatlanan dansçıların rehabilitasyonu ile de ilgilenerek dans çevrelerinde de teknikleri ve icatlarından söz ettirir oldu.

Dolayısıyla aletli pilates, pilates tekniklerinin omurga sağlığı üzerindeki olumlu iddiasını gerçekleştirmeye yardımcı ve zaman kazandırıcı ergonomik aletlerle bir uzman eşliğinde uygulanması anlamını taşımaktadır. JustFit, aletli pilates için tasarladığı özel stüdyosunda dileyen üyelerine alanında uzman hocalar eşliğinde pilates hizmeti sunmaktadır.


Bel ve omurga sağlığı sorunları, sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Omurganın düzgün konumlandırılmadığı, vücut dengesinin bozuk olduğu oturuş şekilleri, duruş bozuklukları, hatalı oturuş pozisyonlarında uzun süre kalınması ve tekrarlanan yanlış hareketler; iskelet kaslarında gerilme, yorgunluk ve stres giderek ağrılı kas spazmlarına yol açıyor. Bunların sonucunda kişilerde sırt ve boyun ağrıları şikayetleri ortaya çıkıyor. Pilatese göre de vücudun merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşuyor.

Bu noktadan hareketle pilates:

Vücudun gücünü arttırmayı hedefliyor,

30-40 temel hareketle tüm vücut için kondüsyon sağlıyor,

Karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip vücudun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmayı amaçlıyor,


Pilatesle:

Kas yapısı zayıf ve güçlü kaslar dengelenerek bir bütün haline getiriliyor,

Sakatlanmalar zorlaşıyor,

Dayanıklılık artıyor,

Postür düzeliyor.


JustFit’te diğer tüm hizmetlerimizde olduğu gibi pilateste de üyelerimizin ihtiyaçlarını en etkin şekilde karşılamaya yönelik kaliteli ve güvenilir hizmet veriliyor.

Siz de JustFit’in bu konuda üyelerine sağladığı özel stüdyo, ekipman ve uzman desteğinden faydalanabilirsiniz.JustFit her biri, derslerin içeriklerine göre dizayn edilmiş 3 farklı stüdyosunda, birçok grup dersi olanağını ücretsiz olarak sunuyor.


Detaylı Bilgi


JustFit, Personal Training servisini, sunduğu ücretsiz doktor kontrolleri ile bir üst çıtaya taşıyor. Çünkü sağlığınız her şeyden önemlidir.


Detaylı Bilgi